Referencia

Dánsky ostrov získal pitnú vodu zaručene bez prítomnosti PFAS vďaka systému iónovej výmeny spoločnosti EUROWATER 

Problém s PFAS v pitnej vode je pre obyvateľov dánskeho ostrova Fanø uzavretou kapitolou. Po mimoriadne presvedčivých výsledkoch analýzy testovacej prevádzky bolo do užívania spustené inovatívne ionomeničové zariadenie od spoločnosti EUROWATER.

Fanø je dánsky ostrov v Severnom mori pri juhozápadnom pobreží Dánska. Vodárne Fanø Waterworks sa stali prvou úpravňou vody v krajine, ktorá vie odstrániť problematické látky PFAS z pitnej vody použitím technológie iónovej výmeny. Za týmto inovatívnym riešením stojí dánska spoločnosť EUROWATER.

Toto zariadenie, pozostávajúce z filtra konštruovaného na zakázku, vie upraviť až 150 m3 (150 000 litrov) pitnej vody za hodinu. Voda je vedená cez malé iónomeniče (tzv. ionexy), ktoré absorbujú látky PFAS.

Táto metóda úpravy zníži podiel PFAS pod limitnú hodnotu a navyše je natoľko efektívna, že PFAS už nie je možné ani detekovať meracím zariadením. V zásade to znamená, že každá zlúčenina PFAS-4 je bezpečne pod mikroskopickou úrovňou 0,1 nanogramu na liter, ak je vôbec prítomná.

“Náš pilotný test jasne ukazuje, že neexistuje žiadna iná metóda na odstránenie PFAS, ktorá by sa iónovej výmene vyrovnala. To sa týka tak miery úpravy ako aj životnosti,” hovorí Arne Koch, vedúci oddelenia pitnej vody v spoločnosti EUROWATER.

Vedúci oddelenia pitnej vody EUROWATER, Arne Koch (naľavo) a chemický inžinier a produktový špecialista na technológiu iónovej výmeny, Søren Duch-Hennings (napravo), sú pre vývoj tohto inovatívneho zariadenia kľúčovými ľuďmi. Søren tu ukazuje typ ionomeničov, ktoré sa v zariadení používajú.

V porovnaní s aktívnym uhlím, ktoré sa proti PFAS používalo doteraz a má krátku životnosť len niekoľkých mesiacov, odhadovaná životnosť ionexu je podľa výpočtov 8-10 rokov.

Presvedčivé merania

Nakoľko je zariadenie na ostrove Fanø prvé svojho druhu, pred konečným spustením do prevádzky boli na zabezpečenie kvality vody vyžadované opakované analýzy. Výsledky boli jednoznačné: bez merateľnej prítomnosti PFAS. V nadväznosti na tieto zistenia dal dozorný orgán zariadeniu zelenú na spustenie do prevádzky a 20. marca si obyvatelia ostrovu Fanø mohli naliať prvý pohár pitnej vody bez prítomnosti PFAS. 

Jan Pedersen, manažér prevádzky vo vodárni Fanø Waterworks odoberá vzorku vody zo zariadenia na iónovú výmenu.

“Zloženie látok PFAS sa môže líšiť od vodárne k vodárni, ale s našimi znalosťami z Fanø vieme teraz vypočítať mieru úpravy a kapacity zariadenia už od momentu, keď dostaneme do rúk rozbor vody,“ hovorí Søren Duch-Hennings, chemický inžinier a produktový špecialista na technológiu iónovej výmeny v spoločnosti EUROWATER.

Naša spoločnosť na úpravu vody už odštartovala ďalší pilotný projekt, v ktorom sa ionex testuje na iné zloženie látok PFAS.

Schéma zobrazuje cestu vody kontaminovanej látkami PFAS z vrtu po kohútik na ostrove Fanø po inštalácii nového systému iónovej výmeny od spoločnosti EUROWATER.

Priebeh projektu

  • Jar 2021: Úrady ohlásili zníženie limitnej hodnoty obsahu PFAS v pitnej vode zo 100 na 2 nanogramy na liter. Na ostrove Fanø je obsah PFAS 4,4 nanogramu na liter – t.j. dvakrát vyšší než nová limitná hodnota.
  • Leto 2021: vodárne Fanø Vandværk a EUROWATER spustili pilotný test najprv s aktívnym uhlím (ktoré sa ukázalo ako nedostatočné) a následne s iónovou výmenou. Rozbory vody počas takmer ročného obdobia preukázali hladinu PFAS pod limitom detekcie.
  • Leto 2022: EUROWATER začína montáž kompletného zariadenia na iónovú výmenu na základe pilotného projektu.
  • Koniec januára 2023: Nové zariadenie bolo nainštalované vo vodárni Fanø Waterworks. Rozbory vody ukazujú hladinu PFAS pod limitom detekcie.
  • 20 marec 2023: Na základe výsledkov rozboru udeľuje dozorný orgán povolenie na konečné uvedenie do prevádzky a dodávku obyvateľom ostrova Fanø.

Pozrite si ďalšie referencie

Dovoľte nám zdokonaliť vaše riešenie úpravy vody

Ak sa chcete dozvedieť viac o našich riešeniach a technológiách, miestny tím odborníkov je pripravený vám pomôcť.

keyboard_arrow_up