Práčovne

Srdcom práčovne je jej úpravovňa vody, ktorá je kľúčovým prvkom optimálnej prevádzky práčovne. Bez čistej vody nie je čisté prádlo!

Potreba úpravy vody

V práčovniach sa voda používa na viacerých miestach, vždy však za účelom prevencie pred vytváraním minerálnych usadenín, korózie a ďalších súvisiacich prevádzkových problémov. Navyše, cieľom je zabezpečiť výrobu čistej a suchej pary a minimalizovať spotrebu chemikálií. Ak voda nie je správne upravená, práčky a kotly sa rýchlejšie opotrebujú a zničia.  

Použtie vody v procese prania

Voda sa používa v samotnom procese prania spolu s detergentmi zvyčajne obsahujúcimi tenizdy, chemické zmäkčovadlá, enzýmy, bieliace látky a aviváže. Pôsobením tenzidov vo vode dochádza k rozpúšťaniu a odstraňovaniu špiny. Na to, aby bola voda vhodná ako pracia, je nevyhnutné odstránenie tvrdosti. Chemické zmäkčovadlá viažu do istej miery vápnik vo vode, ale optimálnym riešením je zmäkčovanie vody v iónmeničovom zariadení. Práve tvrdosť vody určuje aké množstvo zmäkčovačov a následne detergentov je potrebné dávkovať. V regiónoch s tvrdou vodou je potom extrémne vysoká potreba dávkovania tenzidov.

 Účelom použitia vody zmäkčenej iónovou výmenou teda je:

  • Redukovať spotrebu deteregntov a takto minimalizovať dopad na životné prostredie
  • Zabrániť vytváraniu vápenatých nánosov a usadenín na teplovýmenných povrchoch
  • Zabrániť potrebe prerušenia procesu prania z dôvodu zničenia alebo poškodenia výhrevných prvkov
  • Čeliť tvorbe fosfátových kalov, ktoré vznikajú zrážaním alkalických solí
  • Odstrániť tvrdosť z vody, ktorá zhoršuje proces prania
Správna úprava vody zabezpečí dlhú životnosť pracích zariadení a kotlov v práčovni.

Čítajte viac

 

Odkazy